PRODUKCJA FILMOWA

UNESCO - DRUGI LIST OTWARTY

UNESCO - PIERWSZY LIST OTWARTY

POŻEGNANIE PIANISSIMY - piano znaczy cicho…

2015 - AL KHALEDIAH EUROPEAN ARABIAN HORSE FESTIVAL

XXXVII POLSKI NARODOWY POKAZ KONI ARABSKICH CZYSTEJ KRWI

EMOCJONUJĄCY WARSZAWSKI FESTIWAL KONI ARABSKICH 2015

Z WIELKIM SMUTKIEM ŻEGNAMY PANIĄ IZABELLĘ PAWELEC - ZAWADZKĄ

2014 - Al Khalediah European Arabian Horse Festival

2014 - Dzień Zjednoczonych Emiratów Arabskich

2014 - KRÓLEWSKI DAR Z BAHRAJNU

2013 - Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Cup - Dzień UAE

2013 - Wielka Warszawska i Wyścig Katarski

GALERIA FOTOGRAFII - MARTA BARANOWSKA

TŁUMACZENIA

PARTNERZY

PARTNERZY TECHNICZNI

Prezes zarządu


więcej...

FOTOGRAFOWIE

Rekomendowani fotografowie
więcej...

WSPIERAJ PIKJ

Jeśli chcesz wspierać nasz Instytut
więcej...

GALERIA RYSUNKU

Rysunki satyryczne Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz
więcej...

FACEBOOK - "ZALAJKUJ" NAS!

Kliknij poniżej "Lubię To!" by móc na swoim facebooku śledzić działania PIKJ!
Budujemy Stajnię - przewodnik Muratora

Wybierz odpowiedni projekt dla siebie.

Murator SC11

więcej...

Historia jeździectwaHistoria sportów konnych w Polsce.

Sporty konne zarówno w Polsce jak i na świecie mają zwoje źródło w kawalerii, gdzie musztra i ćwiczenia wojenne były przedmiotem współzawodnictwa w czasie pokoju.

Polskie jeździectwo do XVIII wieku było uważane za najlepsze w Europie i na nim się wzorowano.W czasie, kiedy większość Europy zachwycała się szkołą "maneżową", w Polsce mocno szlifowano umiejętności nabywane podczas jazdy w terenie.

W XVIII i XIX wieku w Europie rozwijano jeździectwo, jako sport i rywalizację, natomiast sport pod polską flagą nie miał okazji na medale. Sukcesy naszych jeźdźców przypisywano zaborcom. W tym czasie za wzór stawiano takich jeźdźców jak: Tadeusz Dachowski,  Bronisław Peretiatkowicz, Karol Rómml.

Polskie jeździectwo dynamiki w rozwoju nabrało po I wojnie światowej. Na bazie istniejących obiektów wojskowych i wyszkolonych wojskowych instruktorów wyrastało polskie jeździectwo sportowe.

Z zaboru austriackiego przybyli uczniowie słynnego instytutu sztuki jeździeckiej w Wiedniu: Adamowicz, Gieszkowski, Kossak, Potem, Brabec, Bzowski. Z zaboru rosyjskiego m.in. Sergiusz Zahorski, Leon Kon, Karol Rómmel.

W tym czasie powstały szkoły jeździeckie dla kadr kawalerii w Przemyślu, Tarnowie, Warszawie i w Starej Wsi pod Warszawą. W szkołach tych równolegle do wyszkolenia wojskowego prowadzono szkolenie sportowe. W 1920 roku powstał Obóz Szkolenia Kawalerii w Grudziądzu, który z czasem stał się Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Jeźdźcami reprezentującymi barwy Polski na zawodach międzynarodowych w tym czasie byli głównie oficerowie kawalerii oraz oficerowie artylerii. Jeźdźcy cywilni i amazonki dołączyli do rywalizacji w nielicznej grupie po 1927 roku

Kolejnym ciosem dla rozwoju polskiego jeździectwa była II wojna światowa. Kolejna utrata znacznej ilości polskiego pogłowia koni. Odbudowa rozpoczęła się po 1946 roku na bazie stadnin i stad ogierów. Wojskowa kawaleria w zasadzie przestała istnieć, ograniczając się do formacji reprezentacyjnych. Jeździectwo raczkowało w nielicznych sekcjach i klubach.

Po roku 1989 w Polsce coraz intensywniej zwiększała się liczba hodowców, posiadaczy koni wierzchowych. Powstało wiele klubów o ośrodków a patronat nad sportem konnym objął Polski Związek Jeździecki.

Karolina Pływaczewskakontakt z nami
Aby się z nami skontaktować kliknij: KONTAKT

PIKJ ©2010
Nota prawna

Project: www.futurition.com

Kuwait, UAE, Qatar, Saudi, Oman, Jordan, USA, France, UK, United Kingdom, Italy, الكويت ، الإمارات العربية المتحدة ، قطر ، السعودية ، عمان ، الأردن ،